Din Kelimesinin Anlamı

‘Din’ kelimesi çok geniş bir anlam sahasına sahiptir. Kur’an’da ve hadislerde bir çok manada kullanılan bu kelime, kavram olarak insanlığın en önemli faaliyeti olan inanmayı, bir yaratıcıya itaat ve ibadet etmeyi, ahlâkí davranışları, fazilet ve iyilikleri, toplumsal düzeni, doğru yolda olmayı ifade eder.[1]

------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Hüseyin K. Ece, İslam’ın Temel Kavramları, Beyan Yayınları: 142-143.

Din Kelimesinin Anlamı yorumları

 • Image Description
  Misafir
  14.02.2009

  çok güzel bir site

 • Image Description
  Misafir
  01.01.2012

  şakirtler sizden nefret ediyorum. beyin yerine maklube var sizde.

 • Image Description
  şela
  16.02.2012

  din çok zeki insanların oluşturduğu, zayıf insanlarında peşinden gittiği ve dünya tarihinde savaşlara neden olan gereksiz birşeydir.

 • Image Description
  neyse
  16.02.2012

  Bu da ahmakların dine bakış açısıdır.. neyse sen çok gerekliydin ya...

 • Image Description
  Misafir
  21.02.2012

  Din; akıl sahiblerini kendi hür iradeleri ile en iyiye, en doğruya ve en güzele ulaştıran ilahî bir kurumdur.

 • Image Description
  Misafir
  24.02.2012

  .‘Din’ kelimesi çok geniş bir anlam sahasına sahiptir. Kur’an’da ve hadislerde bir çok manada kullanılan bu kelime, kavram olarak insanlığın en önemli faaliyeti olan inanmayı, bir yaratıcıya itaat ve ibadet etmeyi, ahlâkí davranışları, fazilet ve iyilikleri, toplumsal düzeni, doğru yolda olmayı ifade eder.

 • Image Description
  Misafir Burhan
  10.03.2012

  Dinde peygamberlerin gösterdigi mucizeleri okuyupta bunlari yutan veya yutmus gözükenler bence ahmaktir-Batmis günesi tekrar ögle vaktine getirmek,yok ayagini yere vurdu su cikti,tas sese geldi,nil ikiye bölündü,ay ikiye bölündü bunun gibi onlarcasi.Bence bunlarin hicbiri olmadi.Bunlar peygamberleri yüceltmek icin sonradan uyduruldu.Kuran;in mealini degisik cevirmenlerden defalarca okudum.Icinde siddeti körükleyen cok sey var.Güzel seyler de var.Ama biz ikisini de görmek zorundayiz.Körü körüne olmaz,olursa din maalesef simdiki haline döner.

 • Image Description
  vah vah
  10.03.2012

  Bilimin mucizelerine inanıyorsun ama... kücück bir kutucuk ama dünyanın öbür ucuyla konuşuyorsun..

  birileri uzaya çıktım diyor sen hiç şüphe etmeden inanıyor evet çıkmıştır diyorsun.. Gördün mü peki aya adım atan astranotları.. hayır.. sadece çevirdikleri filmleri izledin..

  Ama iş peygamberlerin mucizelerine gelince bin dereden su getirtiyorsun. dünyayı yaratan Allah peygamberine mi mucize göstetmeyecek?

 • Image Description
  Misafir
  24.07.2012

  Allah kulu ile haberleşmede neden araya bir aracı (peygamber) koyma ihtiyacı duysun ki?

  Sonsuz kainatı, milyarlarca galaksiyi yaratan Allah yarattığı kuluna vasıtasız ulaşmaktan aciz midir.?

  Allah Arapçadan başka dil bilmiyor mu?

  Bütün bu semavi dinlerin menşei eski mısır'dır. Ölümden sonra dirileceğine inanan bu toplum insanların aklına ahiret ve hesap günü fikrini yerleştirmiş, Musa da bu fikirden doğan museviliği ortaya koymuştur. Hristiyanlık ve İslamiyet de bu ilk dinin kopyasından başka bir şey değildir.

 • Image Description
  gerçek
  24.07.2012

  Allah kulları ile her gün her saat haberleşiyor merak etmeyiniz. Ve sadece arapça olarak değil kendi biyolojik dilimiz ile haberleşiyor.. dünyanın dönüşü, uzay, evren vs. vs.

  herşey yaratıcıya ulaşmak için bir vasıta. Mısır firevunları putperest oldugu gerçek. ayrıca hz. musadan öncesi de var. yakup yusuf , ibrahim, nuh :)

  bunları hayal ürünü değil hepsi gerçek

 • Image Description
  Misafir
  13.03.2013

  sen dinsiz birisi olduğun için dini öyle bişey olarak görebilirsin ama ahirette hiç böyle demiyeceksin o yüzden gönderdiğin mesajı silebilirsen sil yoksa diğer insanlara kötü örnek olursun bu yüzden öbür dünyada iki elim yakanda olur eğer silemezsen tmm

Konular