Dinler | Konular | Kitaplar

İslamiyet İle Hristiyanlık Arasındaki Farklar

Özetle söylemek gerekirse; İslâmiyet ile bugünkü Hristiyanlık arasındaki belli başlı ayrılıklar şunlardır:

1. Hristiyanlık'ta teslis akidesi olduğu halde İslâm'da tevhid akidesi vardır.

2. İslâm bütün semâvî dinleri ve peygamberleri içine alır; Hristiyanlık ise, yalnız Kitab-ı mukaddes'i hak bilir ve Kur'an-ı Kerim'i vahye dayalı bir kitap olarak kabul etmez.

3. Hristiyanlık, insanın doğuştan günahkâr olduğunu ve bu sebeple temizlenmesi için vaftiz edilmesi gerektiğini savunur; İslâm ise, bütün insanların günahsız doğduğunu ve hiç kimsenin bir başkasının günahını yüklenmeyeceğini belirtir.

4. Hristiyanlıkta papaz ve rahiplerin günah çıkarmak ve affetmek yetkisi vardır; İslâmiyet'te ise, günahlar yalnız Allah tarafından bağışlanır.

5. Hristiyanlık'ta Hz. İsa'nın sözleri Allah kelâmı olarak telakki edilir; İslâmiyet'te ise, ilâhi emirler vahiy yoluyla, Cebrâil vasıtasıyla bildirilir.

6. Hristiyanlar'a göre İsa (a.s) çarmıha gerilmiştir. İslam'a göre ise, Allah onu kendi katına yükseltmiştir.

7. Her ne kadar bugünkü Hristiyanlar, kendi dinlerinin son din olduğunu iddia ediyorlarsa da, bu iddiânın İslâm nazarında hiç bir geçerliliği yoktur. Çünkü

"Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet'tir..." (Âli İmrân: 3/19)

"Kim İslâm'dan başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilmeyecektir ve o, âhirette de kaybedenlerden olacaktır" (Âli İmran: 3/85)[1]

---------------------------------------------------

[1] Ahmet Güç, Şamil İslam Ansiklopedisi:


137 yorum

soru

bır sorum olacak hrıstyanlar ALLAH amı inanmıyor yoksa PEYGAMBER efendımıze mı cavaplarsanız sevınırım

02.07.2009 - Misafir

Hıristiyanlar Allah'a

Hıristiyanlar Allah'a inanıyor fakat kendi dinlerinin son din olduguna inandıkları için islama ve peygamber efendimizin gerçek olmadığına inanıyorlar

15.08.2009 - Misafir

Hristiyanlar garip adamlar

Hristiyanlar garip adamlar İsa(a.s)'yada Rab diyorlar tanrı dedikleri bizim ALLAH(c.c) değil Tevrat'ta adı geçen Yehova'dır.Yardımcı olduysam ne mutlu.Ama unutmayın ki ALLAH BİRDİR ve EŞİ BENZERİ YOKTUR,teslis ŞİRK KOŞMAKTIR!

01.09.2009 - taylan

hristiyanlar Allaha

hristiyanlar Allaha inanmiyor. Allahin islamda bir put oldugunu dusunuyorlar. Hz. Muhammed i genelde bir filozof olarak goruyorlar. ya da sahte peygamber olarak.

06.09.2009 - Misafir

evet

tahfir ettikleri asıl incilde peygamberimizin gleceği bildirilmiştir. E papazların rahiplerin vs. din büyüklerinin işine gelmeyince bahsedilen ayet ortadan kaldırılmıştır. bu yüzden peygambere ve islam dinine inanmıyorlar. düşünmelerini istediğim birkaç şey var:
neden dinlerinde dört tane incil var?
bu incilin aslına neden sahip çıkamadılar?
rehber olarak edindikleri incilin sahte olabileceğini hiç düşünmüyorlar mı?
ayrıca bu dört incil onlarca sahte incil içinden seçilmiştir. yani bunların kesin doğru olduğunu kanıtlayamazlar.
rahipleri bu farklılığa nasıl bakıyorlar acaba?

12.09.2009 - sahte_yuzler

Hristiyanlar peygamber

Hristiyanlar peygamber efendimize inanmiyor .
Onlar Tanriya, Kutsal Ruh ve Hz. Isaya inaniyorlar. Halbuki butun bu zamana gelen dinlerde butun kitaplarda son peygamberin gelecegi yaziliyor. Hz. Muhammed baska isimlerle kitaplarda geciyor. Mesala Hz. Ahmet gibi. (incil, tevrat)

05.10.2009 - Misafir

kotaliklik-hristiyanlık

Bazı kaynaklarda "Katolikler ve Hristiyanlar Arasındaki Farklar" gibi farklı ve önemli nüanslar içeren ifadeler vardır ve doğrudur da.
-İncilde günah çıkartmak yoktur buna rağmen katolikler yapar anca protestanlar yapmaz.
-Katolikler doğan bir çocuğu kısa zamanda vaftizler çunkü günahlıdır ancak protestanların bazı grupları
kişiyi 13 yaşına kadar eğitir ve karar vermesini ister.Kişi hristyanlığı kabul ederse vaftiz edilir.
-Protestanların birçoğu gösteriş ve şekilcilik olmaması açısından istavroz cıkarmaya pek yanaşmazlar.
-Protestanlar Papa veya patriklere bağlı değildir onlar yalnızca kendi cemaatleriyle içiçedir.
-Katolikler Azizlerden bile birşeyler diler ancak protestanlar azizleri reddeder çünkü onlar da sadece birer insandır
-Protestanlıkta ruhbanlık yoktur insanlar normal yaşamlarına devam etmelidir. Ancak bu şekilde Tanrının insanı sınaması yerine gelmiş olur.
-Katolikler kutsal yağ kullanırken protestanların çoğu vaftizi suyla yapar. Bazı gruplar insanı tamamen sula yıkar.Çünkü Vaftizci Yahya (Hz. Yahya) İsa Mesihi bu şekilde kutsamıştır (Aslı bizim boy abdestini andırır.)

Bu gibi nedenlerden dolayı Protesanlar Katolikleri Hristiyanlıktan ayrı tutar.

Not: Protestanlık Reform sonrası çıkan tüm mezheplerin genel adıdır. Her Protestan Grubun inançları farklılık gösterebilir.

23.10.2009 - Misafir

Bence Hristyanlara bazı

Bence Hristyanlara bazı sorular sorulacaksa biraz daha
farklı şekilde olmalı.
-rehber olarak edindikleri incilin sahte olabileceğini hiç düşünmüyorlar mı?
gibi bir soruya "peki Kuran gerçem mi?" şeklinde tepki alabiliriz. Hristyanlar İncilin, müslümanlar da Kuran ın geçekliğinden şüphe duymazken bence bu sorudan bir sonuç çıkmaz.

09.11.2009 - cafer

Peygamber efendimize

Peygamber efendimize inanmıyorlar

28.11.2009 - Misafir

karşılaştırma

herkes akılıca düşünmeli

03.01.2010 - ali

hristiyanlar allahın

hristiyanlar allahın varlığına inanırlar ama peygamber efendimize inanmazlar onlara göre son peygamber hz isadır.allahu tealayı baba oğul ve kutsal ruh olarak tanımlarlar. ama mantıklı ve akıllı bir insan bunu kabul etmez.en güzel din müslümanlıktır.bu sayfayı okuyan tüm hristiyanları son din islama davet ediyorum ki kıyamet günü peygamber efendimzin şefaatinden yararlansınlar.

12.01.2010 - Misafir

İslamiyet İle Hristiyanlık Arasındaki Farklar

Merhaba. Öncelikle şunu demek isterim evet günah çıkartma Katolik kiliselerinin inancı.Ama neden çünkü insanı piskolojik olarak rahatlatıp bir daha günah işlememesi için zamanında yapılmıştır.Şu anyapılmıyor.Filmlerde gördüğünüze inanmayın.Bir hristiyanla gerçekten konuşmadan söylenenlere inanmayınBenim dinimi merak ettiniz.Benim babam müslüman annem Hristiyan.Ben de Elhamdülillah müslümanım.Son din İslamdır.İncilin sahte olduğundan bahseen Cafer bey...Haklısınız sahteleri de vardır ama İncilde doğruyu bulmak isterse bir hristiyan Kuranın ışığında bulabilir çünkü orada önceki kitapta yalan yalnış yazanların doğrusunu Bize Allah bağışlamış. misalen;İsa çarmıha gerildi mi?Hayır Ona ihanet eden havarisinin suretini Yüce Allah İsanın suretinin aynısı etmiş, ve böylece o günahkar havari çarmıha gerilmiştir.Allah İsa hazretlerini yanına almıştır.Ayrıca hz.İsa hz.Muhammet'i müjdelemiştir.Bunu da unutmayın. Haç a gelince. Sakın galeyana gelip saygısızlıkta bulunmayın bulunanı uyarın. Neden onu kutsal sayıyorlar.Çünkü Hz.Meryem ana Hz.İsaya hamile iken Babasız çocuk dünyaya getireceği için halkın kötülüklerine maruz kalmış acılar çekmiştir.Fakat Allah ona bununla ilgili konuşmamasını söylemiştir. Yolda karnında İsa ilke yürürken halk 'babasız çocuk doğuracağı için kötülük etmiş. o ise ses etmemiş,sonra karşısına iki din adamı çıkıp önünü kesmiş.Ona hesap sormuşlar. Meryem ana ise hiç ses çıkarmamış ve eli ile şu hareketi yapmıştır. eli önce sağ sonra sol sonra karnına ve sonra alnına götürmüş. Bu ne anlamına geliyor: Sağımdaki ve solumdaki melekler şahidim olsun ki, karnınmdaki çocuk Allahın bahşettiği alın yazımdır! Gerçek İncil benim düşünceme göre Barnabas incilidir. Çünkü orada hz.muhammet i müjdelediği apaçık yazar.

06.05.2011 - Düşünün ki

Çünkü İncil Vahiy yolu ile

Çünkü İncil Vahiy yolu ile inmemiş. İncil, Hıristiyanlığın kutsal kitabı olan Kitab-ı Mukaddes'in, Yeni Ahit kısmının ilk dört bölümünün her birine verilen ad. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme alınmış olan dört İncil, yazarlarının adıyla anılır. İncillerde, Hıristiyanlığa göre İsa'nın hayatı ve öğretileri anlatılır.

Hıristiyanlıkça kabul edilen bu dört incile "kanonik İnciller" denir. Hıristiyanlığın kabul etmediği İnciller de mevcuttur, bunlara "apokrif İnciller" adı verilir.
Yani dört incil yoktür o dediğiniz incilin bölümleridir.

Bu İncilin aslına neden sahip çıkılmadı:Zamanın papazları yani çok eskiden Dini kötüye kullanıp her gelen bir sayfa yırtmış...Ama Gerçek olduğunu düşündüğüm ise barnabas incilidir.Ve orada her şey daha akla mantığa dayalıdır.

Ama İsteyen alır(tabi günahkarsa) kuran-ı kerimi de sahte yazar bu gerçek derdi.Bunu şükür ki başaramadılar.
Zannetmeyin ki Allah tüm hristiyanları cehenneme atacak.Allah on emre uyan İnsana cennetin kapılarını açacaktır.Yeterki saygı sevgi baki olsun.

06.05.2011 - Düşünün ki

Teslisten kastınız Tanrının

Teslisten kastınız Tanrının oğlu ise size söyleyeyim onu da.Tanrının oğlu derken Allahın verdiği çocuk manasında.Yani anne baba ilişkisi değil.Yalnış anlaşılmasın.Çünkü Allah Meryemin karnına mucize olarak vermiştir İsayı. Bu yüzden tanrının oğlu denir. yani onun bağışladığı...

06.05.2011 - Düşünün ki

Allah Tektidir.Yalnızca ona

Allah Tektidir.Yalnızca ona inanılır.İsa hazretleri ise elçisidir tıpkı hz musa gibi tıpkı hz muhammet gibi tıpku hz yusuf gibi...

06.05.2011 - Düşünün ki

Konular

TESLİS (ÜÇLÜ-BİRLİK) İNANCI HAKKINDA BİR SAVUNMA!
Hristiyanların Kuran'a bakışı ve değerlendirmesi bu yazıda!
Müslümanlara Sorumuz: Barnabas/Barnaba Yalanına daha ne kadar sarılacaksınız?
''Ama Siz Hristiyanlar biz Müslümanları birer caniymiş gibi gösteriyorsunuz....'' DİYENLERE!
Siz Hristiyanlar neden Pazar günü ibadet edersiniz?
Siz Hristiyanlar neden Pazar günü ibadet edersiniz?
Siz Hristiyanlar neden Pazar günü ibadet edersiniz?
Hey gidi Hey... Sizin İncilleriniz de Hz.Muhammed Paraklet olarak geçiyor haberiniz yok!
Bir şey soracağım Özgür; hani yazılarına 1-2 ay ara vermiştin? Bunları babam mı yazıyor?
İncilleriniz de ''Kadınlar sussun! Onlara Konuşmalarına izin yoktur'' demiyor mu Kafirler!
Hristiyanlar kadına nasıl bakarlar? Ve Hristiyan bir kadın Nasıl yaşar?
Teslisin neresini savunabilirsiniz ki? Bence tamamıyla büyük bir saçmalıktır!
İNCİL’DE KADININ YERİ VE ROLÜ NEDİR? Sadece susun ve konuşmayın mı der?
Vaftiz olmak nedir?
Bu sitede ki, vaftiz tartışmalarına son veriyorum!
Sizinkiler o daha küçücük ''günahsız'' çocukları vaftiz etmiyor mu? Ki ''günahlarından'' arınsın!
Hem bizim Peygamberimiz köleleri özgürleştirdi. Yani bizim dinimiz de, İslamda kölelik olmaz!
''Ama Siz Hristiyan, biz Müslümanları birer caniymiş gibi gösteriyorsunuz...'' DİYENLERE!!!
Diyalog İslam'ı Hristiyanlaştırmak için değil, Diğer Mezhepleri KATOLİKLEŞTİRMEK İÇİNDİR!
İncilleriniz de ''Kadınlar sussun! Onlara Konuşmalarına izin yoktur'' demiyor mu Kafirler!
Müslüman Kardeşler (İhvan'ı Müslimin) Şokta! Mısır'ın en ünlü Din Hocası, Hristiyan oldu!
Sayın Admin, mesajlarımın kasıtlı olarak yayınlanmaması adi Şerefsizliktir!!!
Bir Hristiyan nasıl ''Tövbe'' eder? Yada Hristiyanlıkta tövbe var mıdır? Ve nedir?
Bir Hristiyan nasıl ''Tövbe'' eder? Yada Hristiyanlıkta tövbe var mıdır? Ve nedir?
Abdest alır mısınız? Bahsettiğim Hakiki abdesttir!! Hristiyanlıkta Abdest Kavramı hakkında
Gerçekten de Hristiyanlara tuvaleti Müslümanlar mı öğretti? Yoksa birer yalandan mı ibaret!
Hristiyanlığa göre; Adem, Havva, Şeytan ve Elma! Kısaca bir özeti...
Gerçekten de Teslis ile Tevhid inancı hakkında bir bilgin var mı? O zaman tıkla ve öğren!
Kanlı Çağ!
Bak Özgür efendi, Matta ve Luka da İsa'nın soyu farklı anlatılıyor!Sen ise çelişki yok diyorsun!