İslamiyet İle Hristiyanlık Arasındaki Farklar

Özetle söylemek gerekirse; İslâmiyet ile bugünkü Hristiyanlık arasındaki belli başlı ayrılıklar şunlardır:

1. Hristiyanlık'ta teslis akidesi olduğu halde İslâm'da tevhid akidesi vardır.

2. İslâm bütün semâvî dinleri ve peygamberleri içine alır; Hristiyanlık ise, yalnız Kitab-ı mukaddes'i hak bilir ve Kur'an-ı Kerim'i vahye dayalı bir kitap olarak kabul etmez.

3. Hristiyanlık, insanın doğuştan günahkâr olduğunu ve bu sebeple temizlenmesi için vaftiz edilmesi gerektiğini savunur; İslâm ise, bütün insanların günahsız doğduğunu ve hiç kimsenin bir başkasının günahını yüklenmeyeceğini belirtir.

4. Hristiyanlıkta papaz ve rahiplerin günah çıkarmak ve affetmek yetkisi vardır; İslâmiyet'te ise, günahlar yalnız Allah tarafından bağışlanır.

5. Hristiyanlık'ta Hz. İsa'nın sözleri Allah kelâmı olarak telakki edilir; İslâmiyet'te ise, ilâhi emirler vahiy yoluyla, Cebrâil vasıtasıyla bildirilir.

6. Hristiyanlar'a göre İsa (a.s) çarmıha gerilmiştir. İslam'a göre ise, Allah onu kendi katına yükseltmiştir.

7. Her ne kadar bugünkü Hristiyanlar, kendi dinlerinin son din olduğunu iddia ediyorlarsa da, bu iddiânın İslâm nazarında hiç bir geçerliliği yoktur. Çünkü

"Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet'tir..." (Âli İmrân: 3/19)

"Kim İslâm'dan başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilmeyecektir ve o, âhirette de kaybedenlerden olacaktır" (Âli İmran: 3/85)[1]

---------------------------------------------------

[1] Ahmet Güç, Şamil İslam Ansiklopedisi:

İslamiyet İle Hristiyanlık Arasındaki Farklar yorumları

 • Image Description
  Misafir
  02.07.2009

  bır sorum olacak hrıstyanlar ALLAH amı inanmıyor yoksa PEYGAMBER efendımıze mı cavaplarsanız sevınırım

 • Image Description
  Misafir
  15.08.2009

  Hıristiyanlar Allah'a inanıyor fakat kendi dinlerinin son din olduguna inandıkları için islama ve peygamber efendimizin gerçek olmadığına inanıyorlar

 • Image Description
  taylan
  01.09.2009

  Hristiyanlar garip adamlar İsa(a.s)'yada Rab diyorlar tanrı dedikleri bizim ALLAH(c.c) değil Tevrat'ta adı geçen Yehova'dır.Yardımcı olduysam ne mutlu.Ama unutmayın ki ALLAH BİRDİR ve EŞİ BENZERİ YOKTUR,teslis ŞİRK KOŞMAKTIR!

 • Image Description
  Misafir
  07.09.2009

  hristiyanlar Allaha inanmiyor. Allahin islamda bir put oldugunu dusunuyorlar. Hz. Muhammed i genelde bir filozof olarak goruyorlar. ya da sahte peygamber olarak.

 • Image Description
  sahte_yuzler
  13.09.2009

  tahfir ettikleri asıl incilde peygamberimizin gleceği bildirilmiştir. E papazların rahiplerin vs. din büyüklerinin işine gelmeyince bahsedilen ayet ortadan kaldırılmıştır. bu yüzden peygambere ve islam dinine inanmıyorlar. düşünmelerini istediğim birkaç şey var:
  neden dinlerinde dört tane incil var?
  bu incilin aslına neden sahip çıkamadılar?
  rehber olarak edindikleri incilin sahte olabileceğini hiç düşünmüyorlar mı?
  ayrıca bu dört incil onlarca sahte incil içinden seçilmiştir. yani bunların kesin doğru olduğunu kanıtlayamazlar.
  rahipleri bu farklılığa nasıl bakıyorlar acaba?

 • Image Description
  Misafir
  05.10.2009

  Hristiyanlar peygamber efendimize inanmiyor .
  Onlar Tanriya, Kutsal Ruh ve Hz. Isaya inaniyorlar. Halbuki butun bu zamana gelen dinlerde butun kitaplarda son peygamberin gelecegi yaziliyor. Hz. Muhammed baska isimlerle kitaplarda geciyor. Mesala Hz. Ahmet gibi. (incil, tevrat)

 • Image Description
  Misafir
  24.10.2009

  Bazı kaynaklarda "Katolikler ve Hristiyanlar Arasındaki Farklar" gibi farklı ve önemli nüanslar içeren ifadeler vardır ve doğrudur da.
  -İncilde günah çıkartmak yoktur buna rağmen katolikler yapar anca protestanlar yapmaz.
  -Katolikler doğan bir çocuğu kısa zamanda vaftizler çunkü günahlıdır ancak protestanların bazı grupları
  kişiyi 13 yaşına kadar eğitir ve karar vermesini ister.Kişi hristyanlığı kabul ederse vaftiz edilir.
  -Protestanların birçoğu gösteriş ve şekilcilik olmaması açısından istavroz cıkarmaya pek yanaşmazlar.
  -Protestanlar Papa veya patriklere bağlı değildir onlar yalnızca kendi cemaatleriyle içiçedir.
  -Katolikler Azizlerden bile birşeyler diler ancak protestanlar azizleri reddeder çünkü onlar da sadece birer insandır
  -Protestanlıkta ruhbanlık yoktur insanlar normal yaşamlarına devam etmelidir. Ancak bu şekilde Tanrının insanı sınaması yerine gelmiş olur.
  -Katolikler kutsal yağ kullanırken protestanların çoğu vaftizi suyla yapar. Bazı gruplar insanı tamamen sula yıkar.Çünkü Vaftizci Yahya (Hz. Yahya) İsa Mesihi bu şekilde kutsamıştır (Aslı bizim boy abdestini andırır.)

  Bu gibi nedenlerden dolayı Protesanlar Katolikleri Hristiyanlıktan ayrı tutar.

  Not: Protestanlık Reform sonrası çıkan tüm mezheplerin genel adıdır. Her Protestan Grubun inançları farklılık gösterebilir.

 • Image Description
  cafer
  09.11.2009

  Bence Hristyanlara bazı sorular sorulacaksa biraz daha
  farklı şekilde olmalı.
  -rehber olarak edindikleri incilin sahte olabileceğini hiç düşünmüyorlar mı?
  gibi bir soruya "peki Kuran gerçem mi?" şeklinde tepki alabiliriz. Hristyanlar İncilin, müslümanlar da Kuran ın geçekliğinden şüphe duymazken bence bu sorudan bir sonuç çıkmaz.

 • Image Description
  Misafir
  28.11.2009

  Peygamber efendimize inanmıyorlar

 • Image Description
  ali
  03.01.2010

  herkes akılıca düşünmeli

 • Image Description
  Misafir
  13.01.2010

  hristiyanlar allahın varlığına inanırlar ama peygamber efendimize inanmazlar onlara göre son peygamber hz isadır.allahu tealayı baba oğul ve kutsal ruh olarak tanımlarlar. ama mantıklı ve akıllı bir insan bunu kabul etmez.en güzel din müslümanlıktır.bu sayfayı okuyan tüm hristiyanları son din islama davet ediyorum ki kıyamet günü peygamber efendimzin şefaatinden yararlansınlar.

 • Image Description
  Düşünün ki
  06.05.2011

  Merhaba. Öncelikle şunu demek isterim evet günah çıkartma Katolik kiliselerinin inancı.Ama neden çünkü insanı piskolojik olarak rahatlatıp bir daha günah işlememesi için zamanında yapılmıştır.Şu anyapılmıyor.Filmlerde gördüğünüze inanmayın.Bir hristiyanla gerçekten konuşmadan söylenenlere inanmayınBenim dinimi merak ettiniz.Benim babam müslüman annem Hristiyan.Ben de Elhamdülillah müslümanım.Son din İslamdır.İncilin sahte olduğundan bahseen Cafer bey...Haklısınız sahteleri de vardır ama İncilde doğruyu bulmak isterse bir hristiyan Kuranın ışığında bulabilir çünkü orada önceki kitapta yalan yalnış yazanların doğrusunu Bize Allah bağışlamış. misalen;İsa çarmıha gerildi mi?Hayır Ona ihanet eden havarisinin suretini Yüce Allah İsanın suretinin aynısı etmiş, ve böylece o günahkar havari çarmıha gerilmiştir.Allah İsa hazretlerini yanına almıştır.Ayrıca hz.İsa hz.Muhammet'i müjdelemiştir.Bunu da unutmayın. Haç a gelince. Sakın galeyana gelip saygısızlıkta bulunmayın bulunanı uyarın. Neden onu kutsal sayıyorlar.Çünkü Hz.Meryem ana Hz.İsaya hamile iken Babasız çocuk dünyaya getireceği için halkın kötülüklerine maruz kalmış acılar çekmiştir.Fakat Allah ona bununla ilgili konuşmamasını söylemiştir. Yolda karnında İsa ilke yürürken halk 'babasız çocuk doğuracağı için kötülük etmiş. o ise ses etmemiş,sonra karşısına iki din adamı çıkıp önünü kesmiş.Ona hesap sormuşlar. Meryem ana ise hiç ses çıkarmamış ve eli ile şu hareketi yapmıştır. eli önce sağ sonra sol sonra karnına ve sonra alnına götürmüş. Bu ne anlamına geliyor: Sağımdaki ve solumdaki melekler şahidim olsun ki, karnınmdaki çocuk Allahın bahşettiği alın yazımdır! Gerçek İncil benim düşünceme göre Barnabas incilidir. Çünkü orada hz.muhammet i müjdelediği apaçık yazar.

 • Image Description
  Düşünün ki
  06.05.2011

  Çünkü İncil Vahiy yolu ile inmemiş. İncil, Hıristiyanlığın kutsal kitabı olan Kitab-ı Mukaddes'in, Yeni Ahit kısmının ilk dört bölümünün her birine verilen ad. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme alınmış olan dört İncil, yazarlarının adıyla anılır. İncillerde, Hıristiyanlığa göre İsa'nın hayatı ve öğretileri anlatılır.

  Hıristiyanlıkça kabul edilen bu dört incile "kanonik İnciller" denir. Hıristiyanlığın kabul etmediği İnciller de mevcuttur, bunlara "apokrif İnciller" adı verilir.
  Yani dört incil yoktür o dediğiniz incilin bölümleridir.

  Bu İncilin aslına neden sahip çıkılmadı:Zamanın papazları yani çok eskiden Dini kötüye kullanıp her gelen bir sayfa yırtmış...Ama Gerçek olduğunu düşündüğüm ise barnabas incilidir.Ve orada her şey daha akla mantığa dayalıdır.

  Ama İsteyen alır(tabi günahkarsa) kuran-ı kerimi de sahte yazar bu gerçek derdi.Bunu şükür ki başaramadılar.
  Zannetmeyin ki Allah tüm hristiyanları cehenneme atacak.Allah on emre uyan İnsana cennetin kapılarını açacaktır.Yeterki saygı sevgi baki olsun.

 • Image Description
  Düşünün ki
  06.05.2011

  Teslisten kastınız Tanrının oğlu ise size söyleyeyim onu da.Tanrının oğlu derken Allahın verdiği çocuk manasında.Yani anne baba ilişkisi değil.Yalnış anlaşılmasın.Çünkü Allah Meryemin karnına mucize olarak vermiştir İsayı. Bu yüzden tanrının oğlu denir. yani onun bağışladığı...

 • Image Description
  Düşünün ki
  06.05.2011

  Allah Tektidir.Yalnızca ona inanılır.İsa hazretleri ise elçisidir tıpkı hz musa gibi tıpkı hz muhammet gibi tıpku hz yusuf gibi...

Konular